неділя, 15 грудня 2013 р.

У Жовкві вшанували Івана Крип’якевича – дослідника історії України та Жовкви


У Жовкві вшанували Івана Крип’якевича – дослідника історії України та Жовкви
(З сайту Жовківської РДА)

CAM01021
10 грудня голова Жовківської РДА Степан Ціолковський взяв участь у науково-практичній конференції  та відкритті пам’ятної дошки Івану Петровичу Крип’якевичу у ЗОШ №1 м.Жовква.
Конференція організована управлінням освіти, Жовківською РДА, дирекцією Жовківської ЗОШ № 1, державним історико-архітектурним заповідником у м.Жовкви та гільдією підприємців Жовківщини.
В роботі конференції брали участь: український історик, в. о. директора Інституту українознавства імені І. Крип'якевича НАН України, професор, доктор історичних наук (1999), професор (2001), заслужений діяч науки і техніки України Микола Литвин; художниця в ділянці текстилю, член Спілки Художників України, спів засновниця та заступник директора громадської організації «Фонд Святого Володимира» Леся Крип’якевич; депутат Жовківської районної ради, доцент Львівського регіонального інституту державного управління НАДУ Ірина Кіянка; директор Обласної універсальної наукової бібліотеки, науковець, історик та архівіст Іван Сварник; український історик, доктор історичних наук, професор, учень І.П.Крип’якевича Юрій Сливка; кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу новітньої історії України інституту українознавства ім. І.П.Крип’якевича Національної академії наук України Афанасій Стеблій; директор державного історико-архітектурного заповідника у м.Жовква Володимир Герич, голова гільдії підприємців Жовківщини Іван Костюк, директор ЗОШ №1 Ігор Шевчук.
Також були запрошені освітяни району та учні шкіл.
Присутні розповіли про життя, наукову та творчу діяльність видатного історика двадцятого століття Івана Крип’якевича.
CAM01009
Степан Ціолковський привітав гостей, подякував їм за участь у конференції та поздоровив присутніх з визначною подією у культурному житті району, якою стало відкриття пам’ятної дошки І.П.Крип’якевичу.
CAM01001
Пам’ятну дошку освятив настоятель цервки Св. Йосафата отець Михайло.
На завершення конференції всі присутні зробили пам’ятну світлину.
Інформаційна довідка:
Іван Петрович Крип’якевич (1886-1967рр.)  – видатний історик двадцятого століття, педагог, учений дослідник широкого діапазону проблем  історії України, історик, академік Укадемії Наук УРСР, професор Львівського Університету,  Інституту суспільних наук АН України. Автор великої кількості наукових досліджень про українську козацьку державність та Богдана Хмельницького, ряду підручників з історії України.
Школу свого становлення, як педагог і науковець, він проходив у М.Грушевського, був тісно пов’язаний із світом науки, передових ідей, представниками яких на той час стали: І.Франко, Б.Бочинський, В.Гнатюк, О.Назарук, В.Шухевич та інші громадські діячі, науковці.
Він брав активну участь у роботі „Просвіти”, ним написані численні книги і статті, видрукувані матеріали досліджень у львівських журналах: „Життя і знання”, „Назустріч”, „Рідна мова”, „Неділя”, „Українська книга”, „Наша Батьківщина.
Шлях науково-педагогічної діяльності І.Крип’якевича, починаючи з студентських років і до кінця його життя, проходив у період колоніальних режимів і двох світових війн. Для нього, як і для всієї інтелігенції культурно-наукових сфер Галичини і загалом України, воєнні, міжвоєнні і післявоєнні роки були неймовірно важкими. У воєнні часи вчений, по суті, був відірваний від наукової роботи, а потім зазнавав утисків, принижень, звинувачень „у буржуазному націоналізмі”, понижень у посаді, переведень, звільнень. Незважаючи на це, І. Крип’якевичу, на щастя, вдалось уникнути радянських концтаборів, зробити чималий внесок в історичну науку України.
Бібліографія І. Крип’якевича налічує монографічні праці з різних періодів політичної історії України, публікації збірок архівних документів, фундаментальні “Всесвітню історію”, “Історію української культури” й “Історію українського війська” 
Основними проблемами досліджень І. Крип’якевича були: держава Богдана Хмельницького, організація її керівного апарату, війська, дипломатії, джерела з історії Галичини в період феодалізму, історія міста Львова. 
У своїй науково-дослідницькій роботі І.Крип’якевич важливе місце відводив також дослідженням Гуцульщини, зокрема, проблемам етнічного, національно-культурного, господарського та інших напрямів її розвитку.

Немає коментарів: